Plastmaker Technology, 97-200 Tomaszów Maz. 44-786-15-99

Tynk drewnopodobny

Tynk drewnopodobny o strukturze drewna czy inna imitacja drewna?

Imitacja drewna w postaci tynku drewnopodobnego  odciskanego w miękkiej zaprawie betonu architektonicznego to tzw. pargeting elewacyjny.  Masę tynku nakłada się na płaszczyznę ściany  po czym odciska się na niej wzór drewna za pomocą silikonowej formy z użyciem tłustego separatora.

Poprawnie wykonany efekt tynku drewnopodobnego metodą odciskania wzoru za pomocą formy deski wykonanej z silikonu jest trudny do osiągnięcia dla początkujących.

Wykonanie tynku o strukturze drewna najlepiej zlecić fachowej ekipie zajmującej się tego rodzaju usługami w sposób profesjonalny. Wykonanie tynku drewnopodobnego wraz z potrzebnymi materiałami oraz profesjonalną ekipą nie należy do najtańszych rozwiązań. Alternatywą eliminującą koniczność zatrudniania ekipy trudniącej się odbijaniem wzoru drewna na elewacji za pomocą silikonowej matrycy stanowiącej negatyw wzoru deski jest  zastosowanie gotowych materiałów dających podobny efekt imitacji drewna na elewacji.  Tynk dekoracyjny imitujący drewno można z powodzeniem zastąpić gotową okładziną elewacyjną drewnopodobną. Do wyboru mamy elastyczną deskę elewacyjną o nazwie handlowej PlasteTynk  lub deskę styropianową o nazwie handlowej StyroDeska. Tak jedna jak i druga postać wymienionych tu imitacji desek elewacyjnych  producenta imitacji drewna Plastmaker nie wymaga aplikacji betonu architektonicznego o odpowiedniej grubości i późniejszego kłopotliwego odciskania wzoru deski na pionowej ścianie za pomocą silikonowej matrycy czy też formy nazywanej często gumą do odciskania wzoru deski na elewacji. Dekoracyjny tynk drewnopodobny o strukturze desek elewacyjnych na fasadzie domu jest najczęściej wykonany z dedykowanych mas tynków odkształcalnych  różnych producentów chemii budowlanej.

Aby uzyskać dobry wzór imitacji drewna za pomocą tynku dekoracyjnego i odciskanej formy należy użyć dobrych materiałów tak w postaci masy w której będziemy odciskać wzór drewna oraz dobrej jakości matrycy silikonowej lub też kilku matryc. Bez względu na co się zdecydujemy czy tynk o strukturze drewna czy też klejone imitacje drewna w postaci okładzin elewacyjnych pozostaje nam jeszcze odpowiednie wykończenie instalacji. Ważnymi są tu środki gruntujące oraz wykańczające.

Najlepsze efekty imitacji drewna uzyskuje się przez malowanie imitacji desek odpowiednimi, dedykowanymi środkami malującymi. Nie należy też zapominać o umiejętnościach malarskich.

Najciekawsze efekty malowania przestrzennej tekstury imitacji drewna uzyskuje się za pomocą tzw. technik przecierkowych. Techniki przecierkowe  podkreślają, uwydatniają teksturę słojów drewna w przestrzennej powłoce zewnętrznej.

Back to top